Okna, Drzwi i Bramy - Poradnik klienta Galerii Okien w Katowicach
Okna, Drzwi i Bramy - Poradnik klienta Galerii Okien w Katowicach
17821
page-template-default,page,page-id-17821,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Poradnik klienta

Na co zwrócić uwagę kupując okna w Katowicach?
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Jest bardzo wiele czynników decydujących o jakości stolarki okiennej. Warto przede wszystkim przeanalizować parametry okna jaki oferuje nam Sprzedawca w stosunku do ceny. Kto produkuje okna i kto je zamontuje ma bardzo duże znaczenie. O szczegółach opowiedzą nasi doradcy handlowi.

jaki rodzaj rolety wybrać finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Według nas najlepszą roletą zewnętrzną jest roleta do zabudowy. Dzięki jej zastosowaniu mamy ułatwiony montaż góry okna do nadproża oraz likwidujemy mostki termiczne. Jej wybór powinien już nastąpić na etapie projektowania stolarki.

parametry szyb finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

W przypadku szyb zespolonych najważniejsze parametry to Ug (współczynnik przenikania ciepła szyby), Lt (współczynnik przepuszczalności światła), G (współczynnik przepuszczalności energii). Im mniejsze Ug tym lepiej, dla szyb dwukomorowych obecny standard to wartość 0,5 W/m2K. Współczynnik Lt wyrażony w % mówi nam ile światła dotrze do pomieszczenia. Standard rynkowy dla pakietu dwukomorowego to 71%. Factor G wyrażony w % mówi nam ile energii zostanie przepuszczone do pomieszczenia poprzez szybę zespoloną. Standard na rynku dla pakietu dwukomorowego to 50-51%.

jakie okna wybrać do pokoju dziecięcego finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Na rynku dostępne są obecnie rozwiązania, które są przeznaczone do pokoju dziecka. Chodzi o okucie TiltFirst, które to pozwala dziecku uchylić okno, ale go nie otworzyć. O szczegóły zapytaj naszego doradcę.

jak zabezpieczyć okna przed włamaniem finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Okna w pełni nigdy nas nie zabezpieczą przed włamaniem, mogą jedynie wydłużyć czas potrzebny intruzom na jego dokonanie. Aby uzyskać okno w klasie RC2 należy zastosować szkło zespolone P4 oraz okucia okienne w klasie RC2 wraz z klamką zamykaną na kluczyk. Stosowanie samych okuć lub samych szyb nie ma większego sensu.

jak montować okna tarasowe finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Newralgicznym punktem mocowania okna tarasowego jest dolna część, powinna ona być odpowiednio podparta. Warto w tym miejscu użyć poszerzeń na wysokość dostosowaną do planowanej wylewki, które powinny być podparte klockami nośnymi wykonanymi najlepiej z PVC. Klocki pozostają na stałe i przenoszą obciążenia na bryłę budynku. Ilość klocków i innych elementów mocujących zależny jest od typu konstrukcji oraz instrukcji montażowej producenta.

jak pielęgnować okna finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Okno składa się z trzech podstawowych elementów: profilu, szyby i okucia. Do mycia ram i skrzydeł okiennych należy używać środków bez dodatków alkoholu, acetonu lub innych substancji żrących. Mycia dokonujemy miękkimi, czystymi szmatkami. Do mycia szyb używamy letniej wody albo jej roztworów oraz ogólnie dostępnych środków do mycia szyb, luster. Ważne, aby nie czyścić szyb na sucho. W przypadku okuć należy je chronić przed zabrudzeniem oraz kurzem zwłaszcza podczas wszelkich prac malarskich, tynkarskich itp. Fabrycznie okucia są nasmarowane, lecz należy je przynajmniej raz w roku nasmarować w punktach tarcia. Ważną kwestią jest regulacja okuć, która ma wpływ na szczelność okien oraz ich poprawne funkcjonowanie. Regulacji takiej należy dokonywać przynajmniej raz na 18 miesięcy.

Ile zaoszczędzę na ciepłych rozwiązaniach finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Wartość oszczędności jaką uzyskamy na zastosowaniu ciepłych rozwiązań zależy od tego jakie obecnie stosujemy rozwiązania, jaki system ogrzewania przewidujemy i z jakich paliw będziemy korzystać. W sieci znajduje się wiele kalkulatorów, które przeliczają wartość oszczędności. Jedno jest pewne im cieplejsze zastosujemy rozwiązania tym lepiej dla naszej kieszeni w przyszłości.

Ile waży okno finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Głównym elementem, który składa się na wagę okna jest szyba zespolona. Przyjmuje się że 1m2 szyby 1mm waży 2,5kg. Przykładowo m2 szyby jednokomorowej o budowie 4/16/4 będzie ważył (4+4)x2,5= 20 kg, a szyby dwukomorowej o budowie 4/18/4/18/4 będzie ważył (4+4+4)x 2,5 = 30kg. Inne elementy wpływające na wagę okna to profile okienne, wzmocnienia stalowe oraz okucia okienne. Metr bieżący profila okiennego (złożenie rama/skrzydło) waży ok. 3 kg, metr wzmocnienia ok. 1,2 kg. Waga tych elementów uzależniona jest od systemu okiennego, konstrukcji i zastosowanego wzmocnienia.

montaż warstwowy okien finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Montaż warstwowy w stosunku do tradycyjnego montażu na tzw. piankę pozwala nam szczelniej zabezpieczyć połączenie okna z murem. Taśmy paroszczelne stosowane od wewnątrz zabezpieczają nam warstwę izolacji (piankę) przed wnikaniem wilgoci. Taśma paroprzepuszczalna stosowana na zewnątrz zabezpiecza piankę przed opadami deszczu a jednocześnie pozwala wilgoci wydostać się na zewnątrz.

czy warto kupić drzwi tarasowe hst finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Zdecydowanie warto zapłacić więcej za tego typu rozwiązanie. Daje ono nam trzy podstawowe zalety, jeżeli chodzi o okno tarasowe:

 

 • Możliwość wykonania dużych przesuwanych przeszkleń
 • Łatwość przesuwania skrzydła
 • Niski próg bez barier
czas realizacji zamówień stolarki finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Na termin realizacji stolarki wpływ ma zastosowany profil okienny, wybrany kolor oraz nietypowość konstrukcji okiennej. Terminy realizacji stolarki wahają się na rynku od 1 do 6 tygodni.

co wpływa na energooszczędność okien finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Na energooszczędność okien wpływ mają następujące elementy:

 

 • Parametr Uf złożenia rama/skrzydło
 • Parametr Ug szyby zespolonej
 • Parametr Ψ ramki dystanowej. Im niższe te wartości tym korzystniej dla naszej kieszeni w przyszłości.

 

Ważny jest oczywiście również sposób zamontowania stolarki, standardem powinien być montaż warstwowy.

deklaracja właściwości użytkowych finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Deklaracja właściwości użytkowych to dokument wydany przez producenta, który określa szczegółowe wartości dla produktu takie jak: przepuszczalność powietrza, wodoszczelność, odporność na obciążenie wiatrem, przenikalność cieplną. Przed zakupem warto porównać nie tylko wartość przenikania ciepła okien, ale również inne parametry.

ciepły parapet finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Podstawowe zalety ciepłego parapetu to:

 

 • Przesunięcie izotermy 0oC poza ścianę dzięki czemu nie tworzy się tam strefa przemarzania
 •  Przesunięcie izotermy 0oC przed stal w ramie okiennej.
 • Poprawa liniowego współczynnika przenikalności cieplnej w węzłach szyba-profil oraz okno-ściana o około 20%, a w konsekwencji poprawa współczynnika Uw.
 •  Lepsza izolacja termiczna oraz zmniejszenie przenikalności cieplnej
 • Poprawa dźwiękochłonności
 • Eliminacja przedmuchów wiatru
 • Zabezpieczenie przed wodą i zawilgoceniami
 • Eliminacja powstawania pleśni oraz grzybów w okolicy parapetów
okno plastikowe pvc finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

W zależności od potrzeb okna możemy wyposażyć w elementy poprawiające komfort użytkowania, a także zwiększających bezpieczeństwo, termikę czy dźwiękochłonność. Szczegółowe rozwiązania warto przeanalizować przed ostatecznym podpisaniem umowy. Nasi doradcy służą w tym względzie pomocą.

aparatament okna pvc finestre
SPRAWDŹ ODPOWIEDŹ

Każdy z powyższych materiałów ma swoje zalety i wady. Główną zaletą okien wykonanych z PVC jest łatwość ich konserwacji oraz atrakcyjna cena. Niestety nie możemy z nich wykonać konstrukcji wielkogabarytowych jakie wykonamy z aluminium czy też z drewna. Drewno to materiał naturalny o pięknym wyglądzie, ale wymagający kosztownej konserwacji. Najlepszym naszym zdaniem materiałem na wykonanie stolarki jest aluminium, lecz jego cena jest stosunkowo wysoka, lecz jego trwałość, sztywność oraz możliwości aranżacyjne powodują, że zyskuje coraz większą rzeszę Klientów.


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /wp-content/themes/bridge/footer.php on line 396

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /wp-content/themes/bridge/footer.php on line 396